Zaujímavosti / 21. júl 2014

Vedcom sa podarilo preložiť šimpanzí jazyk

Či už veríte teórii o Adamovi a Eve alebo o ľudoopoch, so šimpanzmi máme toho spoločného viac, ako sme si mysleli a ako by sme možno aj chceli.

Po pozorovaní tisícok divých šimpanzov sa vedci z University of St Andrews domnievajú, že sa im podarilo preložiť významy 36 šimpanzích gest, ktoré používajú pri komunikácii. Podľa nich je to po prvýkrát, čo bolo zistené, že komunikačný systém zvierat má zmysel. Okrem toho, tieto informácie môžu ponúknuť nový pohľad aj na evolúciu ľudského jazyka. 

Zatiaľ čo predchádzajúce výskumy ukázali, že šimpanzy a opice sú schopné pochopiť informácie od iného zvieraťa, nezdá sa, že by toto volanie bolo zámerne použité na oznamovanie správ. „To je zásadný rozdiel medzi volaním a gestami,“ povedala vedúca výskumu Catherine Hobaiter, „pretože šimpanzy používajú gestá ako komunikačný systém vysvetlenia správy ostatným“. „To je to, čo je tak úžasné na šimpanzích gestách, sú jedinou vecou, ktorá v tomto ohľade vyzerá ako ľudská reč."

Za účelom vykonávania tejto štúdie, Catherine strávila 18 mesiacov sledovaním skupiny šimpanzov v pralese Budongo v Ugande. Spolu s kolegom Richardom Byrne potom analyzovali viac ako 4 500 šimpanzích výmen, aby rozlúštili význam gest. Zistili, že používajú 66 gest aby zámerne komunikovali 19 významov a k 36 z nich sa im podarilo priradiť skutočný význam. Napríklad, ak sa chcel šimpanz hrať, dupal oboma nohami alebo ak chcel fyzický kontakt, objal akoby vzduch. Niektoré z gest boli používané len na vyjadrenie jedného významu, zatiaľ čo iné boli viac nejednoznačné a môžu mať významov hneď niekoľko. Napríklad schmatnutie iného šimpanza je používané na komunikovanie: „Prestaň," „vylez na mňa," a „pohni sa". 

„To, čo sme ukázali, je veľmi bohatý systém rôznych významov. Máme to najbližšie k ľudskej reči, čo možno v prírode vidieť." Vedci pripúšťajú, že ich štúdia je obmedzená tým, že mohli priradiť iba významy tých gest, ktoré vyvolávajú akciu. To znamená, že je omnoho viac iných jemných gest, ktoré nemožno interpretovať. Ďalej bolo zdôraznené, že neurčitý charakter niektorých významov pravdepodobne znamená, že nám chýba veľa informácií obsiahnutých v týchto gestách. Napriek tomu sú vedci presvedčení, že ich práca má svoju cenu. „Veľkou správou je, že tam vonku existuje iný druh, ktorý je zmysluplný vo svojej komunikácii, takže to nie je jedinečné len pre ľudí."

Monika Budayová/www.iflscience.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader