Zaujímavosti / 31. máj 2014

Z týchto opustených miest vám naskočí husia koža. Sú jednoducho úžasné. I. časť

Svet neustále prechádza zmenami. Historické knihy sú jedným zo spôsobov, ako pochopiť plynutie času, no existujú aj pamiatky z reálneho života, ktoré hovoria o minulosti svojim vlastným spôsobom.

Niektoré staré pamiatky sú chránené ako oko v hlave a majú nepredstaviteľnú hodnotu. Na iné sa časom zabudne, postupne chátrajú, no o to sú pre nás zaujímavejšie. Pozrite si tie najstrašidelnejšie opustené miesta na svete, z ktorých každé má svoje kúzlo a zvláštny príbeh. Pri predstave, ako tu kedysi mohli ľudia žiť, vám naskočí husia koža, no nemožno im uprieť mierne strašidelnú ale o to čarovnejšiu atmosféru. Niektoré z nich vyzerajú, ako keby sa ľudia jednoducho postavili a odišli. Je fascinujúce vidieť, ako sa miesta, ktoré boli kedysi obývané ľuďmi, opäť vracajú do rúk prírody. 

I.M. Chladiaca veža, Belgicko - Časť chladiacej veže starej elektrárne v Monceau, kde bola chladená horúca voda v stovkách malých betónových žľabov.
Kolmanskop, Namíbia - Kolmanskop bola malá osada v Nambií, ktorá sa rozmáhala okolo roku 1 900, kedy nemeckí osadníci objavili jej diamantové bohatstvo. Po prvej svetovej vojne sa však pomaly vyčerpávalo a v roku 1950 bola osada úplne opustená. Teraz ju navštevujú už len občasní foografi a turisti. 
102 ročný plávajúci les v Sydney, Austrália - Trup starého SS Ayrfield, veľkého parníka osúdeného k demontáž v Homebush Bay, z ktorého je dnes krásny a obľúbený plávajúci les.
The Maunsell Sea Forest, Anglicko - tieto pevnosti boli postavené, aby bránili Britániu proti prípadným nemeckým leteckým alebo námorným nájazdom počas druhej svetovej vojny. Potom, ako boli v roku 1950 vyradené z prevádzky, obývali ich rôzni nájomníci vrátane pirátskych prevádzkovateľov rozhlasového vysielania.
Posledný dom na Holland Island, U.S.A - dom je súčasťou kedysi pomerne úspešného ostrova Chesapeake Bay kolónie v U.S. Postupne tu však bolo menej a menej priestoru na život kvôli rýchlej erózii ostrovného bahenného pobrežia a tento dom bol posledným, ktorý ostal na Holland Island pred tým, ako sa v roku 2010 úplne zrútil.        
Pripiať, Ukrajina - Pripiať bola založená vo februári 1970 blízko hraníc s Bieloruskom ako sovietske jadrové mesto. Bola domovom mnohých pracovníkov, ktorí pracovali v neďalekej černobyľskej elektrárni. Po černobyľskej katastrofe bolo toto miesto úplne zničené a ostalo z neho len rádioaktívne mesto duchov.
Dom bulharskej komunistickej strany, Bulharsko - bývalé sídlo bulharskej komunistickej strany je rovnako desivé z vnútra aj z vonku. Budova, ktorá pripomína lietajúci nanier, bola používaná v rokoch 1981 - 1991 a začala sa rozpadať spolu so Sovietskym zväzom. Toto mesto duchov sa však plánuje obnoviť. 
Nara Dreamland, Japonsko - park inšpirovaný Disneylandom bol otvorený v roku 1961, no do roku 2006 ho stihli zatvoriť. Teraz je obľúbeným miestom rôznych prieskumníkov aj napriek tomu, že ochranka stále stráži toto miesto a udeľuje pokuty za vstup do zakázaného "Disneylandu".
Neobývaný ostrovčk na juhozápade Floridy, USA - tieto malé klenuté stavby boli postavené v roku 1981 na myse Romano pri pobreží Floridy. Slúžili ako letné sídlo výrobcu oleja Boba Leeho. Teraz však postupne chátrajú a ich osud je stále neistý. 
Opustený mlyn, Taliansko - mlyn v údolí mlynov v Sorrente bol opustený v roku 1866. Kedysi sa tu mlela pšenica rovnako, ako v celom okolí. Mlyn bol izolovaný od mora výstavbou Tasso Square, čo zvýšilo vlhkosť v oblasti a spôsobilo jej opustenie. 
Michiganská centrálna stanica, Detroit, USA - Michigan Central Station bola postavená v roku 1913, aby vytvorila nový dopravný uzol. Niekoľko chýb a omylov v plánovaní však viedlo k postupnému upadaniu a následnému zatvoreniu v roku 1988. O jej osude sa stále rozhoduje, medzičasom sa však objavila v rôznych filmoch vrátane Eminemovho klipu “8 Mile”.
Potopená jachta, Antarktída - Táto desivá loď Mar Sem Fim je brazílska jachta, ktorá stroskotala pri Ardley Cove na Antarktíde. Posádka pri nakrúcaní dokumentárneho filmu musela jachtu opustiť kvôli silnému vetru a búrlivému moru. Voda, ktorá ju zaplavila zamrzla, spôsobila jej popraskanie a ponorila ju až na dno.

Monika Budayová/boredpada.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader