Zaujímavosti / 08. september 2016

Záhadné osobnosti histórie: Jack Rozparovač

Piata časť seriálu o záhadných osobnostiach, ktoré niekedy kráčali po svete, zakotví v hlavnom meste Veľkej Británie. Pozrieme sa totiž na to, kto bol slávny Jack Rozparovač.

Opradený legendami, príbehmi “z prvej ruky” či rôznymi konšpiračnými teóriami, ktoré prežili aj celé storočie. Jack Rozparovač, veľmi pravdepodobne najznámejší vrah v histórii, o ktorom nepočul naozaj len málokto, zasiahol vtedajšiu spoločnosť natoľko, že sa jeho vyčíňanie považuje za významný míľnik v histórii vyšetrovania zločinov, špeciálne vrážd. Navyše, Jack Rozparovač bol pravdepodobne prvým známym sériovým vrahom v dejinách.

A možno sa mu dostala (a dostáva) až priveľká pozornosť. Nebol romantickým vrahom zlých a krásnych prostitútiek, ktoré dobrovoľne predávali svoje telo na uliciach Londýna, ale o tom až neskôr.

Foto: bbc.com/wikipedia.com

Šialene veľká publicita, ktorá bola prípadu venovaná, bola spôsobená najmä rozmachom novín vo vtedajšom Anglicku (a aj v rôznych iných kútoch sveta). Senzácia v podobe sériového vraha bola unikátna a premiérová, a tak novinári hltali každú jednu informáciu, ktorú do sveta vypustila polícia či iné viac aj menej dôveryhodné zdroje.

S veľkou publicitou však prichádzala aj kritika. Konkrétne do radov vtedajšich príslušníkov polície a zástupcov spravodlivosti v Anglicku. Polícia si s ním skutočne nevedela dať rady. A hoci bolo v rámci vyšetrovania vykonaných viac ako 2000 výsluchov a zadržaných bolo až 80 podozrivých (ktovie, možno bol medzi nimi aj hlavný hrdina tohto príbehu), vyšetrovanie sa zaseklo a vrah nebol identifikovaný a dolapený. Hovorilo sa aj o tom, že polícia ho našla a pre istotu “odpratala”, k tomuto tvrdeniu sa však nikdy nenašlo dostatok dôkazov a vlastne ani nedáva zmysel. Problémov s vyšetrovaním v tom čase mohlo byť hneď niekoľko. Analýza správania sériových vrahov vtedy neexistovala. Písal sa rok 1888 a polícia nemala žiadne lepšie vybavenie a ani vedomosti, ako postupovať. Dobové správy hovoria o tom, že páchateľa hľadali podľa akejsi vlastnej verzie popisu, keď očakávali, že pôjde o tak labilného jedinca, že jeho správanie bude natoľko podozrivé, až bude na pohľad jasné, že práve on je páchateľom. A zašli ďalej - vypočúvali Londýnčanov, ktorí javili očividné známky nepríčetnosti. Bezvýsledne. Rozbor sériových vrahov v nasledujúcich desaťročiach ukázal, že psychopati, ktorí páchajú takéto zločiny sa týmto správaním rozhodne nevyznačujú...

Vrah z Whitechapel (jedna z prezývok Jacka Rozparovača) sa oficiálne dopustil piatich usmrtení. Neoficiálne sa hovorí o takmer 30 prípadoch, no vyššie spomenuté číslo bolo políciou oficiálne potvrdené. Obete prišli o život v priebehu 3 mesiacov, v čase od augusta do novembra roku 1888. Zavraždené prostitútky mali okolo 40 rokov a za sebou ťažký život a chudobu, takže si privyrábali najstarším remeslom.

illustratedlondon.com/wikipedia.com

O Jackovi sa často hovorilo v súvislosti s jeho znalosťami z chirurgického remesla a z anatómie. Jeho pitvanie obetí potme bolo údajne veľmi presné. Jednej z obetí vyrezal obličku a rez bol údajne tak presný, že nikto iný ako skúsený chirurg by bez svetla nedokázal vykonať. Vyrezávanie orgánov bolo všeobecne známym znakom vrážd Rozparovača, rovnako ako odrezávanie hláv obetiam.

Vráťme sa ešte na chvíľu k polícii. Tá si hodnú chvíľu myslela, že vraždy prostitútok sú dielom miestnych gangov. Keď však po čase neexistoval žiaden dôkaz a ani jediné svedectvo či udanie od konkurenčného gangu, konečne začali policajné zložky pracovať s verziou osamelého vraha. To prekvapenie v tej dobe si asi viete predstaviť…

A kto bol v skutočnosti Jack Rozparovač? To nikdy nebolo uspokojivo vysvetlené a ani potvrdené. Spomínaných 2000 výsluchov viedlo k desiatkam podozrivým, nikdy však nie ku skutočnému Jackovi. Zvláštnym znamením všetkých vrážd bolo, že sa odohrávali cez víkendy a sviatky. Išlo teda zrejme o niekoho, kto mal pravidelné zamestnanie.

Foto: Brian Holland/flickr.com

Polícii nepomohli pri identifikácii ani tri listy, ktoré jej údajný Jack Rozparovač (tak sám seba nazval v prvom liste a zrejme vďaka tomu sa toto meno rozšírilo. Poďme sa však pozrieť na trojicu podozrivých, ktorí patrili (a vlastne stále patria) medzi favoritov na skutočnú identitu známeho vraha:

Montaque John Druitt - v čase po zabití poslednej obete spáchal samovraždy a na konkrétne časy násilných činov nemal žiadne alibi.

Sir William Withey Gull - dvorný lekár kráľovnej, jasnovidec mohol údajne konať na pokyn samotnej kráľovnej Viktórie. Jej vnuk totiž splodil dieťa s prostitútkou a kráľovná sa tak údajne obávala prevalenia celého škandálu.

George Chapman - Podľa jeho milenky sa zdržiaval každú noc kdesi v tmavých uliciach Londýna a to bez toho, aby jej povedal, kam ide. V hlavnom meste Anglicka sa objavil pred prvou vraždou, po istom čase sa odsťahoval do USA. V jeho novom susedstve ktosi tiež vykonával vraždy žien, zrejme však nešlo o rovnakého človeka, keďže spôsob vrážd bol iný.

Foto: flickr.com

O tom, že legenda o slávnom vrahovi prežíva dodnes, sme už hovorili. Život Jacka Rozparovača bol stvárnený vo filmoch, muzikáloch a viac ako 150 knihách. Bohužiaľ, v tomto prípade nemôžeme hovoriť o pozitívnej inšpirácii k vytvoreniu postavy v príbehu...

Úvodná fotka: ginacn.blogspot.cz

 

-jj-

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader