
02. september 2019
Červené víno je zrejme prospešné pre črevá, ale nie je to dôvod začať piť vo veľkom
Čoraz viac výskumov upozorňuje na to, že aj malé zmeny v mikrobiote môžu zvýšiť náchylnosť na ochorenia.

22. august 2019
Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskum
Organizácia zároveň vyzvala na rozsiahlejší výskum tejto problematiky.

05. august 2019
Hygienici varujú pred nebezpečnou misou na pečenie, uniká z nej hliník
Je predpoklad, že na Slovensku sa keramická misa na pečenie predáva vo filiálkach spoločnosti TEDi.

02. august 2019
Video: Sedemročný chlapec poriadne prekvapil lekárov, v ústach mal o 526 zubov naviac
Chlapcovi diagnostikovali zriedkavý nezhubný nádor odontóm.

15. júl 2019
Zdravý životný štýl môže znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby aj napriek genetickým predpokladom
Výsledky by mali povzbudiť ľudí, ktorí majú obavy, že o ich osude rozhodnú len genetické mutácie, skonštatoval expert na genetiku.

09. júl 2019
Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečné sklenené hrnčeky, uvoľňujú zdraviu škodlivé látky
Z hrnčeka sa uvoľňuje viac kadmia a olova ako je povolená norma.

06. júl 2019
Cestujete na dovolenku autom? Záchranári majú niekoľko odporúčaní
Prestávky počas šoférovania podľa záchranárov znižujú únavu z nepretržitej pozornosti, zvyšujú schopnosť koncentrácie pozornosti a zabraňujú vzniku kolíznych situácií pre mikrospánok vodiča.

28. jún 2019
Systémová skleróza (sklerodermia) postihuje kožu, srdce, obličky. Pacientom so sklerodermiou však klesá aj pľúcna kapacita
Už desať rokov si pripomíname Svetový deň sklerodermie. Vzácne a závažné autoimunitné ochorenie, systémová skleróza, postihuje viaceré orgány od pľúc, srdca, obličiek po samotnú kožu, čím môže skracovať dĺžku života pacientov. Príčina vzniku ochorenia stále nie je známa, súčasné poznatky však dokazujú, že sa jedná o proces vzájomného pôsobenia niekoľkých činiteľov – životného prostredia, genetických faktorov, ale spúšťačom môže byť napríklad aj veľká fyzická či psychická záťaž organizmu. Vedeli ste, že...? sklerodermia postihuje celosvetovo asi 2,5 milióna ľudí sklerodermia sa 4x častejšie vyskytuje u žien viac než 50% ľudí so sklerodermiou má problémy so svalmi alebo kĺbami väčšina pacientov so sklerodermiou má do určitej miery postihnuté aj pľúcaintersticiálnym pľúcnym ochorením postihnutie pľúc je hlavnou príčinou úmrtí pacientov so sklerodermiou Systémová skleróza alebo aj sklerodermia je chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje najčastejšie na pokožke a v podkožných vrstvách. Charakterizované je zhrubnutím a zjazvením spojivového tkaniva v celom tele. Medzi najčastejšie príznaky ochorenia tiež patrí zmena farby kože na končatinách alebo na tvári. Najčastejšou vážnou komplikáciou tohto ochorenia je pľúcna fibróza, ktorá býva aj hlavnou príčinou úmrtia. Pľúcna fibróza je tiež známa ako intersticiálna choroba pľúc. Pľúca sa stávajú tuhšími a prestávajú pracovať tak ako u zdravých ľudí. Pri zníženej kapacite pľúc majú pacienti problém s cvičením, chôdzou do kopca a ochorenie sprevádza suchý a dráždivý kašeľ, ktorý nemizne. Pľúcne komplikácie sa vyvinú približne u jedného zo štyroch ľudí trpiacich sklerodermiou, do troch rokov od diagnostiky ochorenia. Je dôležité, aby pacienti so systémovou sklerózou včas upozornili svojho lekára na akýkoľvek príznak pľúcnej fibrózy. Čím skôr sa komplikácia odhalí, tým zvládnutejšie sú symptómy samotného pľúcneho ochorenia. Sklerodermia môže byť veľkým obmedzením pre tých, ktorých postihne – hlavne ženy vo veku medzi 25 až 55 rokov, pretože má výrazný vplyv na ich kvalitu života. Potvrdená diagnóza znamená veľkú zmenu, pretože pacienti často nie sú naďalej schopní robiť určité veci, ktoré predtým radi robili. Monitorovanie sklerodermie a akýchkoľvek s ňou spojených komplikácií je rozhodujúce pre udržanie pacientovho stavu. Symptómy sklerodermie sa môžu časom meniť, preto je pravidelné monitorovanie u lekára veľmi dôležité. Na liečbu samotného ochorenia v súčasnosti neexistuje liek, možná je však liečba konkrétnych zdravotných komplikácií spôsobených sklerodermiou. Inzercia

22. jún 2019
Ako predĺžiť zdravý život Slovákov? Problém skúmajú vedci z Univerzity Komenského
Priemerná dĺžka života Slovákov je takmer 74 rokov, avšak priemerná dĺžka zdravého života Slovákov je 54,5 roka u mužov a 57 rokov u žien.

21. jún 2019
Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, môžu spôsobiť nepríjemné reakcie
Úrad verejného zdravotníctva upozornil, že výrobky sa môžu nachádzať aj na Slovensku.

15. jún 2019
Mikroplasty sa bežne nachádzajú vo vode aj jedle, za týždeň ich zjeme približne päť gramov
WWF v kampani Koniec plastom v prírode žiada politických lídrov, aby prijali globálnu dohodu s cieľom znížiť množstvo plastov v prírode.

13. jún 2019
Ktoré nápoje sú vhodné pre zdravý pitný režim detí? Sladené a energetické k nim nepatria
Dodržiavanie správneho pitného režimu je jedna z najdôležitejších zásad zdravého životného štýlu. Platí to aj pre deti.

11. jún 2019
Kúpacia sezóna na Slovensku sa postupne začína. Hygienici radia, čomu by sme sa mali vyhnúť
Približne v polovici júna zverejnia národnú správu o pripravenosti všetkých kúpalísk na Slovensku.

10. jún 2019
Zdravotníci varujú pred vysokými teplotami, ich odporúčania pomôžu vyhnúť sa komplikáciám
Dospelý človek by mal počas horúčav vypiť najmenej tri litre vody. Zároveň by mal obmedziť množstvo cukru, chinínu, kávy a alkoholu.

09. jún 2019
Liečba po infarkte naberá nový smer, podľa vedcov by pomohli náplaste
Testy na králikoch ukazujú, že by malo ísť o bezpečný zákrok.

08. jún 2019
Foto: Za zdravé prsia pochodovali v Bratislave tisícky ľudí, boli medzi nimi aj viaceré známe tváre
Organizátorom podujatia, ktoré každoročne akcentuje dôležitosť preventívnych prehliadok, sa tento rok podarilo vyzbierať vyše 25 tisíc eur.