Zdravie / 09. marec 2014

Odložte diéty na bok, jedzte ako Francúzi

Kvalitné potraviny, originalita receptov, precízna príprava a následne jedlá plné neopakovateľnej chuti. To je základom gastronomického umenia Francúzov.

Francúzi sú labužníci, ktorí neveria nízkokalorickým jedlám s nízkym obsahom tuku či sacharidov, pretože prvoradé je pre nich si jedlo užiť. Veria, že z jedla treba mať potešenie a pôžitok. Starostlivo si ho naplánujú, vychutnávajú si ho spoločne s rodinou za jedným stolom, kde súčasne prehlbujú aj svoje vzťahy. Z francúzskej kultúry sa určite máme čo učiť. 

jedia spoločne - francúzska rodina je vždy spoločne za jedným stolom, kde ju nič nerozptyľuje. Je to tiež skvelá príležitosť na diskusiu a učenie svojich detí správnym stravovacím návykom. Ich vyberané správanie totiž nie je z podstaty lepšie, všetko je to o cviku.

sadnú si k stolu a jedlo si vychutnávajú - jesť vynikajúce jedlo je jedným z najväčších potešení. Vo Francúzsku len ťažko stretnete niekoho na ulici počas chôdze jesť svoj rýchly obed. Jedia výlučne pri stole, nie pred televízorom ani počítačom, a až po odchode od stola sa začínajú venovať iným aktivitám.

nedesiatujú - jedia, ale nie celý deň - podľa Francúzov je v poriadku byť medzi jedlami hladný. Tiež nepatria k tým, ktorí by ešte po večeri vyrabovali chladničku alebo hľadali chipsy či čokoládu k telke. Ich porcie sú totiž dostatočne veľké, aby ich zasýtili a keďže počas dňa vyhladli, večeru si naozaj s radosťou vychutnávajú. Síce zjedia dostatok kalórii, na váhe nepriberú, lebo svoje jedlo si starostlivo plánujú.

Francúzi nediétujú - nezapájajú sa do debát sacharidy vs. bielkoviny, ani neoznačujú potraviny ako „zlé“. Namiesto toho zdôrazňujú dôležitosť jedenia širokej škály potravín bez preháňania určite skupiny jedla. Extrémne diéty či výkyvy hmotnosti, ktoré vidíme všade vo svete tu nemajú svoje miesto. Francúzi sú totiž majstrami stabilizácie metabolizmu.

poznajú svoje medze - žiadne all-you-can-eat a šialené prejedanie sa. Zvyčajne sa pri jedení zastavia, keď sú na 80% sýti a nepokračujú do prasknutia.

rodičia vzdelávajú deti o jedle - rodičia učia svoje deti správne jesť, oceniť a milovať jedlo. Všetky druhy jedla. Veria, že učiť deti ako jesť je rovnako dôležité ale aj náročné, ako ich učiť čítať či písať. Jedia to čo dospelí, žiadne špeciálne chody ako hranolky či vysmážaný syr.  

na večer jedia ľahšie - obed je hlavným jedlom a večera býva väčšinou ľahšia. Polievky, šaláty, omeleta či jednoduché cestoviny sú tou správnou voľbou. Ako dezert môže byť napríklad jogurt alebo ovocie. Po ľahšej večeri sa vám bude zaspávať omnoho lepšie.

nejedia citovo a dbajú na veľkosť porcie - vo Francúzsku neuvidíte plačúcu ženu sedieť na gauči s balíčkom chipsov či vedrom zmrzliny, ktorá v jedle utápa svoj smútok. Oni totiž nemajú tendenciu pristupovať k jedlu emocionálne. Ich jedlá sú plné chutí a spokojnosti. Ženy, rovnako ako muži jedia chlieb, čokoládu, omáčky z masla a smotany a nepriberajú na tuku. Je tomu tak, pretože dokážu kontrolovať veľkosti svojich porcií.

jedia zeleninu - nemusíte mať všetko radi, ale aspoň to ochutnajte. No a ak vám to nechutí, asi ste to neskúsili dostatočne veľa krát. Vždy sa snažia dané jedlo aspoň ochutnať, pretože nikdy neviete, ktorá ingrediencia zmení váš postoj k nemu. Tiež milujú hovoriť o svojom jedle, o tom, ako chutí, z čoho je vyrobené a odkiaľ pochádza.

preferujú vodu - všeobecne povedané, nepijú prázdne kalórie. Na raňajky, obed aj večeru volia vodu. Dospelí pravdaže siahnu aj po víne, ktoré však nepijú z pohára veľkosti akvária pre rybičku.  

jedia pomaly - jedna štúdia za druhou ukazuje, že pomalé jedenie a prežúvanie spôsobuje, že zjete menej, ale súčasne si aj jedlo viac užijete a vychutnáte. Asi 15 minút trvá, kým váš mozog dostane informáciu, že žalúdok je plný, preto ak budete jesť pomaly, s jedením prestanete keď budete sýti, nie preplnení.

jedia skutočné jedlo - prvoradá je kvalita, nie kvantita. Pod skutočný jedlom rozumejú kvalitné potraviny, nie rôzne škatule, plechovky či fast foody. Jedlo je o užívaní si.

Monika Budayová / naturalblaze.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader